DUDAK ESTETİĞİ

Dudaklar dolgunluk ve güzel şekil yönlerinden 2 özellik taşırlar. Dolgunluk ve şekil her zaman bir arada olmaz; yani dolgun olmasına rağmen güzel şekilli olmayan ya da güzel şekilli olsa da yeterince dolgun olmayan dudaklar olabilir.

Bütün kültürlerde ve hem erkekler hem de kadınlarca “güzel” bulunan dudakta üstte 3 ve altta 2 ayrı noktada dolgunluk vardır. Dudakların dolgunlukları arttırılırken bu 5 bölge incelenmeli ve gereken yer ve miktar bu çerçevede belirlenmelidir; çünkü rasgele arttırılan bir dolgunluk çoğunlukla güzel olmaz. Bu 5 noktaya göre dolgunluk arttırılırsa hemen daima herkesin beğeneceği bir dudak şekline ulaşılır.

Dudaklara uygulanan dolgular kişinin kendinden ya da dışarıdan verilen dolgu maddeleri olabilir. Kişiden alınan sadece yağ ise bu dolgu dışarıdan verilen maddeler gibi en çok 6 ay yapıldığı şekli korur ve sonra tekrar etmek gerekir. Dudak dolgunluğunun kalıcı olarak arttırılmasının yolu o kişiden alınan dermis greftleri ile mümkündür.Aşırı dolgun dudaklarda ise tam tersine bir inceltme uygulanabilmektedir.

Bu inceltme uygulanırken de yine üst dudakta 3 ve alt dudakta 2 bölgede göreceli olarak bir dolgunluk bırakarak inceltme yapılır.Lokal anestezi altında uygulanan işlemler olduğundan hastanede kalış gerekmez. Şişlik ve morluklar olabilir, ve iyileşme 3 gün – 1 hafta arasında değişir.

Yorum yapın