GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Göz çevresi alt ve üst gözkapağı ve kaşların oluşturduğu dikdörtgen bölge insan yüzündeki yaşlanmanın ilk ve en çok belli olduğu alandır. Yüz mimiklerinin odak noktası olması ve ince deri yapısı nedeniyle yaşlanma ilk ve en çok bu bölgede görülür.

Yıllar içinde bu alanda yaşlanmayla ortaya çıkan değişiklikler şöyle sıralanabilir:
göz kapaklarında deri artışı ve çevresinde kırışıklıklar
göz altı yağ torbaları
kaşların yerçekimi ile aşağıya inmesi
Göz çevresinde bu değişiklikler yeterince yaşayan herkeste er geç ortaya çıkacaktır. Sıklıkla, beklenen yaştan çok daha önce yaşlanan bu alanda ortaya çıkan değişiklikler o yüze yaşlı, yorgun ve mutsuz bir ifadeyi yerleştirir ve kişi mutlu olduğunda da mutsuz, çok iyi dinlenmiş olsa da yorgun bir yüz görünümü yüze kazınır.

Göz kapakları ve göz çevresinde böyle bir değişiklik olduğunda gerçekten sonuç verecek tek çözüm bir göz kapağı ameliyatıdır (blefaroplasti).. Blefaroplasti insan yüzünden bir çırpıda 5-7-10 yıl alabilir ve en az 5-7 yıl da bu şekilde kalır. Göz çevresi yaşlanmış 36 yaşındaki birinin ameliyat sonrası aynı şekilde bir yaşlanmaya ulaşmasının en az 10 yıl alacağı herkesin anlayabileceği bir mantıktır.

Göz çevresinde yaşlanması olanlara önerilen diğer bir çok tedavi olsa da bunların hemen hepsi gerçekten etkili olmayan yöntemlerdir. Oluşan fazla deriyi ve göz altındaki yağ torbalarını yüzden göz kapaklarından uzaklaştırmayan kremler, masajlar, ve enjeksiyonlar gibi hiçbir yöntem gerçek bir çözüm değildir ve bu konuda rahatsız birini yeterince mutlu edemez.

Göz kapağı ameliyatları ortalama 40-50 dakika süren son derece hızlı girişimlerdir. Hastanede kalmak mutlaka gerekmez, aynı gün eve gidilebilir. İyileşme süresi 1 hafta kadardır. Ağrı acı hiç hissedilmez, şişlik ve morluk istisnasız her zaman olur ve 7-12 gün gibi bir sürede geçerler. Göz kapağı ameliyatları erkeklerde de kadınlar kadar sık uygulanmaktadır. Kadınlar makyaj yapabilme avantajları nedeniyle erken dönemde 4. 5. günlerde normal hayata dönerlerken erkeklerin morlukların geçmesini beklemeleri gerekir. Morlukların ne kadar oluştuğu ve ne kadar zamanda kayboldukları kişiden kişiye ve cilt yapısına göre değişse de ortalama olarak 12. günde morlukları kalan kişi sayısı çok azdır.

Göz kapağı ameliyatlarının gözün kendisi ve görme ile hiçbir ilişkisi yoktur. Deri fazlalığına, göz altı torbalarına ve çevredeki kırışıklıkların tümüne müdahale edilmesi kliniğimizde genel anestezi ile uygulanmaktadır. Sadece üst göz kapağındaki deri sarkmaları gibi bölgesel sorunlar ise lokal sadece o bölge uyuşturularak yapılabilir.

Göz kapağı ameliyatları hayati riskleri olmayan ameliyatlardır. Erken iyileşme döneminde gözlerde yaşlanma, kuruma ya da şişlikler nedeniyle geçici şekil bozuklukları oluşabilir. Sonuçta göz kapağı cildinin ince ve rahat yapısı nedeniyle hemen daima hiç iz bırakmayan çok iyi bir iyileşme ile sonuçlanan bir işlemdir.

Yorum yapın