KULAK ESTETİĞİ

Kepçe kulak zaman zaman sosyal hayatta kişiyi kısıtlayan bir unsur olmaktadır. Kulak sayvanının (kepçesinin) gelişiminin büyük bir kısmı 6 yaşında tamamlanır; ve çok belirgin bir kepçe kulağı olan çocuklar okula başladıklarında sosyal zorluklarla karşılaşmaması için sıklıkla okul öncesi dönemde ameliyat edilirler. Bu yaşlarda ailesi tarafından yönlendirilirken, daha ileri yaşlarda ve ergenlikte kişilerin kendileri kulak görünümlerinden rahatsız olurlar.

Kulak sayvanında kepçe görünüm iki nedenle oluşabilir:

1- kulak sayvanının (kepçesinin) baş ile yaptığı açının fazla geniş olması ya da
2- her kulakta normalde olan bir iç katlanmanın yetersiz olması. Bazı kişilerde bu iki etken de aynı anda var olabilir.

Kepçe kulak düzeltilmesi hızlı, kolay ve konforludur. Genellikle küçük yaşlarda olmayan kişilerde lokal anestezi altında sadece kulak arkası uyuşturularak yapılır. Hastanede kalmayı gerektirmez. Ameliyat sırasında ya da ameliyattan sonra ağrı sızı acı vermeyen etkili bir işlemdir. İyileşme dönemi 2 hafta kadardır.

Kulağın arka çizgisinden yapıldığından fark edilen bir iz bırakmaz ve kulak kıkırdağı yeniden şekillendirildiğinden ileriki yıllarda yeniden kepçeleşme olması olanaksızdır.

Ameliyat sonrasında iyileşme tamamlanıncaya kadar yapılan onarımı korumak amacıyla geceleri yatarken tenisçi bantları giyilir. Yapılan ameliyatın duyma ile ilgisi yoktur, bu bölgede ameliyat sonrası iyileşme problemleri de hemen hiç görülmez.

Yorum yapın