YANAK ESTETİĞİ

Yanak estetiği dendiğinde 2 tür dokudan bahsedilir: 1- Elmacık kemikleri 2- Yanağın yumuşak doku kitlesi. Yüzün güzelliğinin temelinde en önemli doku yüz kemikleridir.

İskeletler birbirine çok benzer gibi görülse de asıl olarak bir yüzü bir diğerinden ayıran temel farklar yüzün kemik yapısındadır. Bu nedenle burun, çene ya da elmacık kemikleri bir yüzü güzel yapan en temel 3 yapıdır.

Kemik yapılar gerektiği büyüklükte ve gereken şekilde gelişmemiş ise yumuşak yanak dokuları üzerinde yapılacak bir işlemin çok memnun edici olması zordur. Amam iyi gelişmiş elmacık kemikleri olan kişilerde yanak güzelliği hala bir kaygı oluşturuyorsa o zaman da çok daha basit işlemlerle yumuşak yanak dokusu üzerinde bir değişiklik yaratılmalıdır.

Elmacık kemikleri o yüzün gerektirdiği şekilde belirginleştirilip ya da küçültülebilirler. Elmacık kemiği üzerinde uygulanan estetik girişimler bir yüzün güzelliğini aniden ve çok belirgin bir ölçüde etkiler. Çene kemiğinde olduğu gibi elmacık kemiği için hazırlanan ve istendiği gibi şekil verilerek kullanılan elmacık kemiği protezleri vardır.

Elmacık kemiği o kişinin istediğinden çok daha fazla belirgin ise bu belirginliğin giderilmesi daha kolaydır. Hangi yönde olursa olsun elmacık kemiği üzerinde uygulanan bir işlem yüzde hemen ve çok etkili bir değişim yaratır. Kemik doku üzerinde işlemler için hastanede kalış ya 1 gün olur ya da hiç kalınmaz. İyileşme 2 haftadır. Şişlik ve morluk oluşabilir ya da yapılan işleme göre hiç oluşmaz.

Elmacık kemiği normal gelişim göstermiş kişilerde ise yanak güzelliği için bir endişe varsa yapılacaklar yanağın yumuşak dokularının üzerindedir. Bu işlemler çok daha hızlı ve rahat işlemlerdir, ve kişinin kendisinden alınan ya da dışarıdan eklenen çeşitli dolgu maddeleri ile yanak belirginleştirilebilir ya da sarkan dokuların askılanarak toparlanması gerekebilir.

Yumuşak doku takviye edilmesi gerekli görülürse bu kişinin kendi dokularından ya da vücuda zararı olmayan bazı dolgu ilaçları ile uygulanmaktadır. Bu durumda lokal anestezi ile uygulanan işlemler için hastanede kalış gerekmez, iyileşme süresi 2 gün ile 1 hafta arasında değişir.

4 Responses to “YANAK ESTETİĞİ”

 1. kaan ayaz :

  benim kazadan dolayı elmacık kemigim kırıldı ve ameliyat oldum ama fazla bi degişim olmadı yanaktakı cukurlugu nasıl doldurabilirsiniz

 2. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Kaan bey yağ enjeksiyonları ve gerekirse elmacık kemiğini yeniden şeklilendirmek üzere implantlar düşünülebilir

 3. Lia :

  Selamlar,

  Elmacik kemigi protezleri lokal anestezi ile yerlestirilebilir mi ? Genel anestezi olmasi sart midir ? Tesekkurler …

 4. Op. Dr. Alper Tuncel :

  Zor tavsiye etmem sedasyon daha uygun olur böyle bir operasyon için.

Yorum yapın