YÜZ GERME

Yaşlanma ile her yüzde bir dizi değişiklik ortaya çıkmaktadır. Yüzün yanaklarda yer alan yumuşak dokuları yerçekimi etkisiyle aşağıya çene kenarlarına doğru yer değiştirir ve yüz derisi sarkıp kırışır.
Yüz germelerde yüzden sarkmış fazla deri alınırken yüzün sarkmış yumuşak dokuları da eski yerlerine askılanmaktadır. Yüz germe ameliyatları burnun yanında derinleşen çizgileri ve çene ucunun yanında ortaya çıkan sarkmaları ortadan kaldırır ve kişiye çok daha genç boyun hatları kazandırır. Yüz germe ameliyatları genellikle göz kapağı ameliyatları ile birlikte yapılmaktadır çünkü aksi halde çoğu kez alt yüz ve üst yüz arasında yaş farkı oluşur. Alt yüzdeki gençleşme ile üst yüzdeki gençleşme benzer miktarlarda olmalıdır. Alt yüzde çok yaşlanması olmayan kişiler sadece bir gözkapağı ameliyatından aynı oranda yarar göreceklerinden yüz germe ertelenir.

Yüz germe uygulanan kişiler 1 ya da 2 gün hastanede kalırlar. İyileşme 20-25 gün alır. Ağrı sızı yoktur, şişlik ve morluklar hemen daima vardır ve ortalama 12 günde geçerler. Yüzde 2 ay kadar sürebilecek bir hissizlik olur. Her ameliyatta ortaya çıkabilecek standart iyileşme sorunları dışında nadir görülse de yüz mimik sinirlerinin yaralanması ameliyatın riskidir. Bir risk olarak haberi verilse de yüz sinirlerinin yaralandığı olgular çok nadir olgulardır. Yüz germe saçlı deri içinden başlayıp kulağın önü ve arka çizgisini izleyen bir hat boyunca yapılır ve ilk haftalar hariç, uzun vadede belirgin bir iz bırakmaz.

Yüz germe ameliyatları doğal güzellikler ve doğal bir gençleşme için uygulanmalıdır. Teknik olarak bir yüzü ne kadar mümkün ise o kadar gençleştirmek gerekmez, çünkü kişinin yüz hatlarını değiştirmeden bir gençleştirme yapılmalıdır. O yüzün derisi ve hatları ne kadar bir gençleşmeye izin veriyorsa o ölçüde uygulanmalıdır. Yüz germeler usulüne göre uygulandıklarında gençleşme için çok verimli ameliyatlardır.

Bir çırpıda yaşlanan bir yüzden onlarca yıl gider, ve 7-10 yıl da öyle kalır. Tekrar bir yüz germe ihtiyacı ancak çok ileri yaşlarda ortaya çıkabilir.

Son yıllarda, deri altına yerleştirilen ipler kullanılarak ameliyatsız ve hastanede kalmadan yüz germe yöntemi gelişmiştir. Yaşlanan ama derideki sarkmanın fazla olmadığı daha genç yüzlerde uygulanan bir yöntemdir. Yüzde sadece bazı noktalar uyuşturularak uygulanan bu işlemde, yüzün yanak dokusu ve yumuşak dokuları derinin altına yerleştirilen özel yapıdaki ipler aracılığı ile askılanmaktadır. İşlem öncesinde ne oranda ve ne kadar bir gençleşme verilebileceği ayna karşısında o kişiye gösterilebilir, ve kişi elde edilecek bu etkiden memnun olursa uygulanır. Hastanede kalınmaz ve aynı gün eve ve normal hayata dönülür.

Cilt yapısına göre ilk gün az miktarda şişlik ve hafif bir makyaj ile örtülebilecek miktarda morluk oluşabilir, 1 ya da 3 günde iyileşir. İpler ile uygulanan bu yüz askılama yöntemi çoğunlukla dolgu maddeleri ve botox uygulamaları ile desteklendiğinde hafif ve orta derecede yaşlanan yüzlerde sevindirici sonuçlar verir.

Yorum yapın